HOME         O NAS         NOWOŚCI         KONTAKT                

Home
RASA         NASZE PSY         SZCZENIĘTA         MIOTY         GALERIA         LINKI
Seter irlandzki czerwono-biały - o rasie

Opis Krótka historia Obiektywnie o rasie Użytkowość Choroby Jak znaleźć dobrą hodowlę Literatura

OPIS PSÓW RASY SETER IRLANDZKI CZERWONO-BIAŁY

Cechy charakteru seterów irlandzkich czerwono-białych

Seter irlandzki czerwono-biały jest średniej wielkości psem o idealnych proporcjach, atletycznej budowie ciała, przyjaznej naturze i dużej sile. Bystry i pełen entuzjazmu, przyjazny dla ludzi, aczkolwiek na początku może wydawać się powściągliwy, gdyż wobec obcych zachowuje się raczej nieufnie, a przyjaciół dobiera starannie i na jego uczucia trzeba sobie zasłużyć. Oprócz wrodzonej inteligencji cechuje go duża radość życia (którą wnosi do życia rodzinnego), żywiołowość, impulsywność, energiczność, wytrzymałość oraz wyjątkowa ekscytacja. Jest to pies aktywny, czuły i radosny. Lubi się bawić i pracuje z wyjątkową pasją, chociaż nieszkolony może być przekorny i psocić. Bardzo dobrze dogaduje się z dziećmi i innymi zwierzętami domowymi, aczkolwiek może ścigać koty. Idealnie rozwija się z innymi psami, jednakowoż całkiem dobrze radzi sobie jako jedyny pies w domu.

Jest psem wyjątkowo czujnym i ostrzeże przed podejrzanymi dźwiękami, aczkolwiek nigdy nie będzie psem obronnym, gdyż ma przyjazne nastawienie do ludzi. Inteligentny, szybki w reakcji, podatny na szkolenie: przyswoi sobie dużo wiedzy, lecz wymaga to czasu (uczą się łatwo ale w wolniejszym tempie niż inne setery), niemniej jednak jest to pies myślący, który potrafi tą wiedzę wykorzystać i ma wyjątkową łatwość w rozwiązywaniu problemów (np. jak dostać się do smakołyków lub wydostać się za ogrodzenie). Jeśli chodzi o myślenie jest w dużym stopniu niezależny o średnim stopniu posłuszeństwa.

Najlepszym właścicielem setera irlandzkiego czerwono-białego jest osoba doświadczona w kontaktach z psami, aktywna, mieszkająca poza miastem, gdyż psy te wymagają regularnych ćwiczeń, wolnej przestrzeni, umysłowych wyzwań. Bez odpowiedniej dawki ruchu psy te mogą stać się nerwowe i roztrzepane. Przy właścicielu pasywnym mogą być trudne w szkoleniu, dlatego niezwykle ważne jest stanowcze postępowanie, właściwa komunikacja, mnóstwo ruchu. Szkolenie koniecznie trzeba rozpocząć w młodym wieku, gdyż rasa ta łatwo nabiera złych nawyków, szczególnie jeśli właściciel nie potrafi zapewnić sobie autorytetu. Wymagane jest codzienne szczotkowanie.

Charakterystyczne cechy budowy setera irlandzkiego czerwono-białego

Rasa ta wyhodowana została w celach myśliwskich i tak też jest wykorzystywana w dużej mierze do dziś: ma za zadanie polować na ptaki. Co ma ją wyróżniać w polu to kolor sierści: śnieżnobiały, lśniący (nie beżowy) powinien dominować (by być widocznym w polu) i stanowić tło dla mahoniowych, dużych plam (wyraźne wyspy mahoniowego koloru), które mają mieć kolor świeżo otwartego kasztana, jasnoczerwony i imbirowy są niepożądane. Zarówno mahoń jak i biel powinny być maksymalnie żywe i lśniące. Trzeba dodać, że jakość koloru uwydatnia się w okresie późniejszym, jednakże już w szczenięctwie widać, które psy mają kolor nieco ciemniejszy.

Łaty powinny być wyraźnie od siebie oddzielone (nie mogą przechodzić w siebie), chociaż linie podziału mogą być nieregularne. Kufa i nogi mają być białe, uszy mahoniowe, drobne znaczenia są dozwolone na pysku i łapach. Ogon może być cały biały, ale lepiej jeśli jest ze znaczeniem mahoniowym. Oczy mają być ciemnobrązowe lub ciemnoorzechowe.

Mahoniowa plama wielkości monety w centralnej części głowy nie dodaje uroku i jest ceniona tylko w Irlandii. Zbyt szeroki pas biały pas na środku głowy między uszami, jak też zbyt wąski nie są pożądane. U młodego psa wraz z wiekiem wąski pas będzie się jeszcze bardziej zwężał, zbyt szeroki sprawi, że uszy będą wyglądały na odstające.

Jeśli na ciele kolor mahoniowy dominuje plamy nie mogą na siebie nachodzić, jeśli jest prawie biały musi mieć mahoń wokół obu oczu, na uszach i po przynajmniej jednej plamie z obu stron ciała i u nasady ogona. Jeśli plamy łączą się na grzbiecie tworząc siodło – jest to dopuszczalne, ale nie preferowane. Duża plama jak koc u konia jest niepożądana, podobnie jak mahoń na nogach.

Od kłębu do łokcia powinna być linia pionowa. Łokieć nie może być położony wyżej niż dolna linia klatki piersiowej. Część od biodra do ogona może opadać w dół. Ogon powinien być noszony na wysokości górnej linii grzbietu bądź poniżej. Odległość w kłębie między kościami ma wynosić 3 palce, nie więcej.

Należy zwrócić uwagę, że seter irlandzki czerwono-biały to nie seter irlandzki mahoniowy tylko innego koloru. To odrębne rasy, które są od siebie różne. Seter irlandzki czerwono-biały jest nieco niższy i mniej szlachetny niż jego mahoniowy kuzyn, gdyż jest bardziej masywny, atletyczny, zaś mahoniowy – ma budowę lżejszą, bardziej „wyścigową”. Patrząc na czerwono-białego widać siłę, wytrzymałość, odporność. Kość ma cięższą i bardziej okrągłą, a jego pierś jest nieco szersza. Głowę ma krótszą i szerszą, a guz potyliczny jest niezbyt widoczny. Głowa powinna być cięższa, ale nie toporna. Pysk jest lekko zaokrąglony, ale nie owalny, jak u mahoniowego kuzyna. Uszy setera irlandzkiego czerwono-białego są nieco wyżej osadzone, na wysokości kącików oczu, są też szersze i krótsze. Szyja jest bardziej muskularna. Włos na nogach i ogonie także jest krótszy. Seter irlandzki czerwono-biały jest też bardziej zrównoważony, przez co zachowanie jest określane jako arystokratyczne.

Jak wybrać właściwe szczenię?

Wyboru szczeniaka powinno się dokonywać między 4 a 6 tygodniem życia, należy zwrócić uwagę na dużą głowę i silną szyję. Samce powinny mieć oba jądra umieszczone w worku mosznowym. Niewątpliwie jedną z cech wykluczających jest nieprawidłowy zgryz. Pamiętać jednak należy, że na sukcesy wystawowe składają się trzy czynniki:

 • dobry pies
 • w dobrej kondycji, czysty, wyczesany, o odpowiedniej ilości futra i odpowiednim ciężarze
 • dobrze prowadzony i oswojony z ringiem

  Powyżej zamieściliśmy krótki opis rasy: jak seter irlandzki czerwono-biały powinien wyglądać, jakie ma cechy charakterystyczne, czym się różni od setera irlandzkiego mahoniowego. Jeśli rasa wam się spodobała i chcecie dowiedzieć się o niej więcej, a także sprawdzić, czy seter irlandzki czerwono-biały to rasa dla was zajrzyjcie tutaj.

  W SKRÓCIE:

  wysokość w kłębie: psy: 62 - 66 cm, suki: 57 - 61 cm
  waga: 25-34kg
  długość życia: 10-15 lat
  wielkość miotu: 4-10 szczeniąt
  wzorzec

  Zainteresowanym polecam książkę Pat Brigden "The Irish Red and White Setter". Mogę pomóc w jej sprowadzeniu.

 • Copyright © 2009-2021 wiedej, cornadore
  Wykorzystanie jakichkolwiek materiałów z tej strony bez zgody autorów zabronione
  Odwiedzając naszą witrynę zgadzasz się na wykorzystanie plików cookies